Płytki cegiełki z rozmachem powróciły do naszych wnętrz. Ich subtelny kształt pozwala na swobodne dopasowanie elementów do wystroju, czy to w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy sielskim. Skąd tak duże zainteresowanie dekoracyjnymi cegłami. Wyjaśniamy!
Skąd fenomen metro cegiełek?
Płytki cegiełki kojarzone są ze ścianami nowojorskiego metra. To kwintesencja lat 20. XX wieku, kiedy nurt zwany art deco rządził ulicami wielkich metropolii. Styl ten poszukiwał piękna i elegancji w przedmiotach użytkowych, z których korzystamy na co dzień. Wzornictwo przemysłowe urosło wtedy do rangi sztuki, uliczne elementy trafiały na salony, wprowadzając do nich wielkomiejski klimat.
Płytka swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wydłużonemu prostokątnemu wymiarowi, który kształtem przypomina właśnie cegłę. Często jej krawędzie są fazowane, a całość dopełnia błyszcząca powierzchnia z nutą retro, która w przypadku płytek w kształcie cegiełek idealnie nadaje się na modne ściany.
Pielęgnacja płytek cegiełek
Popularność płytki cegiełki wiąże się również z łatwością w jej pielęgnacji oraz utrzymaniu w czystości. Kafelki cegiełki są odporne na plamy i wilgoć, przez co idealnie sprawdzą się w kuchni czy łazience. Dodatkowo mnogość kolorów oraz wzorów cegiełek na ścianę pozwala na swobodną interpretację i aranżację wnętrza.
Jak układać płytki na ścianę?
Klasycznie płytki cegiełki układa się na ścianę w poziomie. Jeśli chcemy jednak ożywić przestrzeń, zdecydujmy się na pionowy układ, który optycznie powiększy wnętrze i pozwoli na symboliczne wydzielenie osobnej strefy. Równie ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie kompozycji z jodełki czy siatki, które uatrakcyjnią wnętrze i wprowadzą dekoracyjny akcent. To nie tylko wdzięczne, ale i bardzo modne rozwiązanie.
Płytki z kolekcji SELVO (https://www.ceramika-domino.pl/pl/kuchnia/selvocobro/)
Bogactwo dekoracyjnych cegieł
Ogromny wybór wzorów i struktur cegiełek pozwala na dobór na ścianę płytek dopasowanych do charakteru wnętrza. Geometryczny ornament czy subtelne żłobienie to wyróżnik na tle stonowanych, neutralnych barw. Interesującym zabiegiem są również delikatnie przetarte, przydymione wzory nadające surowości i rustykalnego klimatu.
Płytki z kolekcji BRIKA (https://www.ceramika-domino.pl/pl/lazienka/brika/)
Skandynawska harmonia ujęta w białych kafelkach cegiełkach
Bardzo modny ostatnio styl skandynawski łączy proste, klasyczne rozwiązania z naturalnymi dekoracjami. Biała płytka o kształcie cegiełki oraz drewnopodobne dekory sprawią, że wnętrze zyska ciepłą, domową atmosferę. Łazienka w klimacie domowego SPA stanie się miejscem relaksu i spokoju, w którym wielkomiejski styl spotyka się z odrobiną niewymuszonego minimalizmu.
Płytki z kolekcji BURANO (https://www.ceramika-domino.pl/pl/lazienka/burano/)
Płytka cegiełka w sielskim wydaniu
Aranżacja wnętrza w estetyce modern country przywodzi na myśl wiejskie posiadłości z nowoczesnym zacięciem. Eleganckie elementy, nadające swobody i przestronności płynnie łączą się z akcentami boho i roślinnymi motywami. Surowość płytki cegiełki przełamać można ulotnymi, delikatnymi kwiatami przewodzącymi na myśl angielskie ogrody.
Płytki z kolekcji BRIKA (https://www.ceramika-domino.pl/pl/kuchnia/brika/)
Focus na detal – wzorzysta cegiełka na ścianę
Nowoczesna przestrzeń to odważne połączenie kolorów i wzorów. Biało-beżowe barwy płytek cegiełek przeznaczonych do kuchni można podkreślić mocnym kolorystycznym akcentem, nie tylko ściennym. Meble, w intensywnych granatach czy zieleniach, dodadzą wnętrzu waloru estetycznego. Przy stonowanych odcieniach, wykorzystanych na ścianie jako urozmaicenie, świetnie sprawdzą się dyskretnie dekoracyjne płytki ze wzorami nawiązującymi do wzorzystych tkanin.